- Novemberi hoaxkvíz: Teszteld magad, bedőlsz-e az álhíreknek! A kvízben valós hírek és fotók keverednek álhírekkel. Tippelhetsz is, de érdekesebb a teszt akkor, ha válaszadás előtt utánanézel az állításoknak.
- Tényleg igazi ez a Churchill-idézet a demokráciáról és a szavazókról? Churchill munkásságának ismerői szerint nincs bizonyíték arra, hogy a brit politikus valaha is így nyilatkozott volna a demokráciáról és az átlagos szavazókról.
- Tényleg szupervulkán fenyegeti Európát? Semmi nem támasztja alá azokat a kijelentéseket, amelyek az olasz Campi Flegrei szupervulkáni kitörésével riogatnak - mutat rá Harangi Szabolcs geológus-vulkanológus.
- Ausztrália visszavonulót fújt a dezinformáció elleni harcban Az ausztrál kormány elveti azt a törvényjavaslatot, amely a közösségi oldalakat akár globális bevételük 5 százalékának megfelelő bírsággal sújtotta volna, ha nem akadályozzák meg a dezinformáció terjedését
- 6 kamu Albert Einstein-idézet, amit sokan valódinak hisznek Albert Einstein neve gyakran jelenik meg különböző "bölcsességek" alatt. Ezek között azonban sok kitalált is van. Íme hat népszerű, de hamis Einstein-idézet.
- Mennyire megbízhatók a manipulált felvételek felismerését ígérő MI-detektorok? A Magyar Péterrel összefüggő, folyamatosan szivárogtatott hanganyagok kapcsán a Lakmusz és a Telex megnézte, mit ígérnek és hogyan teljesítenek a népszerű mesterséges intelligencia-detektorok.
- Fake for Real: Hamisításról szóló kiállítás nyílt Budapesten A brüsszeli Európai Történelem Házának utazó tárlata, amely a történelem során elkövetett hamisításokat mutatja be, februárig Budapestre költözött.
- Hamis Schwab Richárd-interjúval szednek áldozatokat csalók A csalók a videót valószínűleg mesterséges intelligencia segítségével manipulálták úgy, hogy úgy tűnjön, az ismert szakember megtévesztő terméküket reklámozza.
- Tényleg pesszimista a Himnusz szövege? Milbacher Róbert irodalomtörténész szerint egy olyan értelmezés is létezik, miszerint nemzeti himnuszunk nem pesszimista, hanem éppenhogy végtelenül derűlátó.
- Nem kellett újraéleszteni Szalai Ádámot – állítja a válogatott sajtófőnöke A szombat esti holland sajtóhírekkel ellentétben nem kellett újraéleszteni Szalai Ádámot, a magyar labdarúgó-válogatott pályaedzőjét.
- Az amerikai Hírcsárda viszi tovább az Infowarst Az Onion amerikai szatirikus oldal megvette Alex Jones bukott konteópápa oldalát. A lap arra készül, hogy az Infowarst "önmaga paródiájává" alakítsa - írja a hvg.hu.
- Trump tényleg arról beszélt, hogy Orbán ismeri a kiutat az orosz-ukrán háborúból? Az ezt sejtető videó megvágott: az eredeti verzióban Donald Trump arról beszélt, hogy Orbán Viktor ismeri az orosz hadigépezetet - mutat rá a Lead Stories.
- Ha sorba raknánk az ember ereit, tényleg 100 ezer km hosszú lenne? A Telex cikke annak a régóta hangoztatott tévhitnek járt utána, miszerint ha egy ember ereit sorba raknánk, az két és félszer érné körbe a Földet.
- Fél banán a CBA-ban? Az üzletlánc szerint csak egy rossz vicc Közlése szerint a CBA - a neten terjedő fotóval ellentétben - nem árul csomagolt fél banánt, és csak egy azóta megintett kolléga viccelt.
- Miért fontos, hogy megtanuljunk jól kérdezni? Ha nem akarjuk, hogy a leegyszerűsített, elfogult információk félrevezessenek, meg kell tanulnunk jó kérdéseket kell feltenni magunkban. A jó kérdésekkel összegyűjthetjük a fontos információkat, kideríthetjük az
- Michael Jordan tényleg beállt Donald Trump mögé? Nem, a kosaras legenda nem támogatja Donald Trumpot, csupán egy újabb, hírességek politikai szerepvállalásával kapcsolatos, hamis híresztelésről van szó.
- Amerikai elnökválasztás 2024: Ezek az álhírek terjedtek Ebben a cikkben az amerikai elnökválasztással kapcsolatos, széles körben terjedő álhíreket gyűjtöm össze a hozzájuk kapcsolódó tényellenőrzésekkel.
- Októberi hoaxkvíz: Teszteld magad, bedőlsz-e az álhíreknek! A kvízben valós hírek és fotók keverednek álhírekkel. Tippelhetsz is, de érdekesebb a teszt akkor, ha válaszadás előtt utánanézel az állításoknak.
- Haiti bevándorlók tényleg kétszer szavaztak Kamala Harrisre? Amerikai hírszerző ügynökségek szerint Oroszország áll a hamis videó mögött, amelyen egy haiti férfi azt állítja: többször is szavazott az amerikai választáson.
- A Szabad Európa tényleg hamis reménnyel kecsegtette 1956 magyar felkelőit? Ha fel is bukkant a nyugati fegyveres támogatás témája a Szabad Európa Rádióban, nem politikai ígéretként, hanem újságírói véleményként - mutat rá a Tényleg.com oldala.
- Hiba a Mátrixban? Így tűnt el a labda az NBA-meccsen! Egy pattintott passzt láthatunk abban a videóban, amelyben az egyik játékos kezéből látszólag eltűnik a labda, hogy aztán csapattársánál bukkanjon fel.
- Álhír miatt százak rohantak meg egy rubinbányát Mozambikban A mozambiki közösségi médiában az a hamis információ terjedt el, miszerint a bányát 24 órán át szabadon hozzáférhetővé teszik.
- Nem biztos, hogy a TikTokról kellene fitnesztippeket szedni Az önjelölt TikTok-fitneszszakértők videói gyakran adnak hamis tanácsokat, és sokat árthatnak azoknak, akiknek elvileg segíteni szeretnének - írja a hvg.hu.
- Tényleg be lehet vásárolni egy 50 forintos palackvisszaváltós kupon többszöri felhasználás... A Tesco szerint az áruházlánc önkiszolgáló kasszáiban nem lehet az 50 forintos visszaváltós kuponokat többször felhasználni, a rendszer ugyanis nyomon követi azok beváltását.
- Tényleg most először aktív egyszerre három hurrikán is? A híresztelésekkel ellentétben nem először fordul elő az atlanti térségben, hogy három hurrikán is aktív egyszerre – mutat rá a Telex cikke.
- Tényleg a Milton hurrikán szeme látható ezen a felvételen? A közösségi oldalakon terjedő videón nem a Florida felé közelítő Milton hurrikán látható, hanem egy ritka felhőfajta egy 2021-es felvételen.
- Petőfi és Kossuth tényleg szlovák volt? Ha a nemzeti hovatartozásra úgy tekintünk, amely nem genetikusan, hanem az oktatáson és a kultúrán át öröklődik, és akár választható is, akkor Kossuth és Petőfi magyarsága megkérdőjelezhetetlen - mutat rá a Na
- Szeptemberi hoaxkvíz: Teszteld magad, bedőlsz-e az álhíreknek! A kvízben valós hírek és fotók keverednek álhírekkel. Tippelhetsz is, de érdekesebb a teszt akkor, ha válaszadás előtt utánanézel az állításoknak.
- „A szemöldököm az egekben” – Ez most kamu vagy sem? Kampányvideók készültek az Idea Alapítvány alapvetően diákoknak szóló, de más korosztályok számára is hasznos oktatási oldalához, a Detekto.hu-hoz.
- Mennyire jók a kamaszok az álhírek felismerésében? Az ELTE kutatói tanulmányukban azt vizsgálták, milyen tényezők segítik, illetve akadályozzák a tinédzsereket a hamis információk kiszűrésében.
- Tényellenőrzés: Videó bizonyítja, hogy a Nurofen grafén-oxidot tartalmaz? Félrevezető az a közösségi oldalakon terjedő videó, amely szerint a Nurofen tablettákból grafén-oxidot vonhatunk ki mágnes segítségével.
- Az erdei csótány nem AZ a csótány – ezért bántani sem kell Egyre több csótánnyal találkozni nagyvárosi lakásokban. Szakértők szerint azonban az ún. erdei csótányok ártalmatlanok, így irtásuk sem szükséges.
- Honnan tudjuk, hogy a Föld nem lapos? Akár az ókori görögökig, akár az iszlám aranykoráig tekintünk vissza, régóta tudjuk, hogy a Föld nem lapos korong, bármit is állítsanak a laposföldes konteósok.
- Orosz trollok állnak a Kamala Harris gázolásáról szóló álhír mögött A Microsoft szerint orosz trollok hozták létre azt az álhírt, miszerint az amerikai alelnök részt vett egy 2011-es cserbenhagyásos gázolásban, amelyben lebénult egy 13 éves lány - írja a 444.hu.
- Megeszik a kutyákat és a macskákat! – Egy városi legenda nyomában Korabeli cikkek és folklórgyűjtések tanúsága szerint az Egyesült Államokban legalább a hetvenes évek óta ismertek azok a városi legendák, miszerint egyes bevándorlócsoportok elrabolják és megeszik a helyiek házi
- Mi van, ha a diákok szabadon használhatják a ChatGPT-t? Csökkent a hallgatók tudásszintje és motivációja, nőtt a társadalmi egyenlőtlenség – ez a Corvinus két oktatója szerint a tanulsága annak a kísérletnek, amely során megengedték a ChatGPT használatát például
- Tényellenőrzés: Ohióban a bevándorlók megeszik a macskákat és a kutyákat? A keddi elnökjelölti vitán Donald Trump is felkarolta azokat a pletykákat, miszerint az Ohio állambeli Springfieldben haiti bevándorlók megeszik az emberek házi kedvenceit. Az AFP tényellenőrzése szerint azonban a helyi
- Elon Musk fasisztának nevezte az ausztrál kormányt Az X közösségi oldal tulajdonosának az nem tetszik, hogy az ausztrál kormány akár bevételei öt százalékával megfelelő bírsággal sújtaná a félretájékoztatás ellen fel nem lépő platformokat.
- Macron felesége pert nyert az őt letranszneműző nők ellen Brigitte Macron, a francia elnök feleségének rágalmazása miatt pénzbírsággal büntettek két francia nőt.
- Detekto: Miért fontos, hogy több forrásból tájékozódjunk? Új fejezetekkel frissült a kamaszoknak szóló, kritikai gondolkodást és médiaértést fejlesztő Detekto.hu. Az Idea Alapítvány kurzusaiban olyan témák kerülnek elő, mint a kíváncsiság és a több forrásból való
- Hogyan csavarta be Beckham a tengerparti kukákba a vírusvideók aranykorában? A digitális manipuláció leleplezőjeként ismert Captain Disillusion egy ősrégi kereskedelmi vírusvideó elemzésén keresztül csillantja meg újra kreativitását.
- Tényleg Imane Helif bokszolót tette a címlapjára a Vogue Algeria? Valószínűleg mesterséges intelligenciával készítették azokat a Vogue címlapokat, amelyeken Imane Helif látható. A Vogue-nak egyébként nincs is algériai lapja.
- Újabb adathalász roham: Ezúttal az OTP nevével élnek vissza Hitelesnek tűnő e-mail formájában próbálkoznak csalók az OTP Bank nevében átverni a gyanútlan felhasználókat - hívja fel a figyelmet a 24.hu.
- Ezen a képen tényleg Kamala Harris kommunista pártkönyve látható? Egy viccoldalon bárki készíthet magának olyan párttagkönyvet, amelyre hivatkozva alaptalanul állítják, Kamala Harris "törzskönyves komcsi" volt fiatalkorában.
- Augusztusi hoaxkvíz: Teszteld magad, bedőlsz-e az álhíreknek! A kvízben valós hírek és fotók keverednek álhírekkel. Tippelhetsz is, de érdekesebb a teszt akkor, ha válaszadás előtt utánanézel az állításoknak.
- Tényellenőrzés: Taylor Swift rajongói Trumpot támogatják? Nem tudni, Taylor Swift énekesnő amerikai rajongói közül hányan fognak novemberben Donald Trumpra szavazni. De amire hivatkozva Trump ezzel büszkélkedik, többségében mesterséges intelligencia által generált kép.
- Tényleg ezt mondta Kamala Harris az orosz-ukrán háborúról? Eredeti szövegkörnyezetükből kiragadottak azok a mondatok, amelyben Kamala Harris demokrata elnökjelölt beszél elég egyszerűen az orosz-ukrán háborúról.
- Nem, a rendőrség nem küld e-mailben meghívót kihallgatásra pornográf tartalmak miatt A rendőrség nem küld senkinek e-mailben meghívót kihallgatásra - figyelmeztet a Tolna vármegyei rendőrség.
- Tényleg így készülnek az importált piros almák? Félrevezető az a videó, amelyben állítólag az látható, hogy piros almákat sárga almák átfestésével készítenek elő exportra.
- A pálinka tényleg megvéd a hasmenéstől? A párizsi olimpia alatt újra előkerült az a közkeletű vélekedés, miszerint az alkohol megvéd az emésztőrendszeri fertőzéstől. Az állításnak a Pirulakalauz járt utána.
2024.11.28
2024.11.25
2024.11.24
2024.11.20
2024.11.19
2024.11.18
2024.11.17
2024.11.15
2024.11.14
2024.11.12
2024.11.08
2024.11.07
2024.11.05
2024.11.04
2024.10.24
2024.10.22
2024.10.18
2024.10.15
2024.10.11
2024.10.09
2024.10.08
2024.10.04
2024.10.02
2024.10.01
2024.09.23
2024.09.20
2024.09.17
2024.09.14
2024.09.13
2024.09.11
2024.09.09
2024.09.04
2024.09.03
2024.09.02
2024.09.01
2024.08.20
2024.08.16
2024.08.15
2024.08.13
2024.08.12